Tatuaż wykonywany tradycyjną techniką maorii
Tatuaż wykonywany tradycyjną techniką maorii

Odkrywamy znaczenie słowa ,,tatuaż”

Słowo ,tatuaż wywodzi sie z języków polinezyjskich ,,tatau” dosłownie. Zostało przywiezione i po raz pierwszy użyte, w relacji z podróży dookoła świata, przez angielskiego podróżnika Jamesa Cooka w 1773 roku. Kojarzone było z dźwiękiem jakie mu towarzyszyło w trakcie zostawiania śladu na skórze poprzez uderzanie patyka o patyk z których jeden był zakończony ostrymi ośćmi ryby.

W 1873 roku został wprowadzony do słownika języka francuskiego, jako tatouage. W Polsce francuskie słowo zostało zaadaptowane w fonetycznym brzmieniu „tatuaż” przez Ludwika Krzywickiego miedzy 1886 1 1888 rokiem. W 1882 roku Jan Stanislaw Kubary (1846-1896) zastosował dla zjawiska tatuażu określenie „tatunek” i „tatowanie”.

Nazwa dla praktyki tatuowania istniała już w Japonii w średniowieczu. W Europie była ona stosowana wcześniej wraz z innymi praktykami dekorowania ciała. W starożytnym Rzymie używano słów signum i sigma.

W Biblii Marcina Lutra, z 1534 roku, można znaleźć wyraz „stygmat”, a w XVII wieku pojawiły się takie określenia, jak „grafiam” (w Voyage en Angletere G. Casanovy, wyd. ok. 1830 .); „hieroglif” (w Wesehu Figara P.C. Beaumarchais’ go z roku 1784); cay spief. no” (w Nedenikach W. Hugo – 1862 r.). Używano też słów: „wyryty”‚, „umalowany” i „wypunktowany”

– niekiedy równolegle z wrowadzonym po XVII wieku słowem „wytatuowany”

Początkowo termin tatuaż identyfikowano z zabiegiem wykonywanym na Tahiti, moko miało oznaczać tatuaż Maorysow z Nowej Zelandii, zaś tiki – tatus; mieszkańców Markizów. Z czasem termin ten upowszechnił się w całej Europie. Po raz pierwszy trafił do Słownika medycyny, opracowanego przez belgijskiego autora P. Nystena w 1856 roku. W 1873 roku został wprowadzony do Wielkiego słownika języka francuskiego. W języku angielskim ostatecznie przyjęto dla tatuażu formę tatooing.

| STUDIO TATUAŻU ARTYSTYCZNEGO ”DANZINK.PL”

ul. Grunwaldzka 124
Gdańsk-Wrzeszcz

poniedziałek – piątek 11.00 – 18.00
sobota- nieczynne (tylko umówieni klienci)

Istnieje możliwość umówienia się w innych godzinach

Telefon: +48 (58) 345 42 17
Telefon: +48 535 56 84 58
E-Mail: tattoodanzink@gmail.com

Prosimy o podawanie w mailu kontaktu telefonicznego i w jakich godzinach mozna dzwonić

| Sprawdź jak dojechać